Hidrolatų naudojimo sritys:
Tinkamo odos pH išsaugojimui: kadangi sveikos odos pH yra lengvai rūgštinis (4,5-6), hidrolatai (kaip priemonė turinti būtent lengvai rūgštinį, odai artimą pH), padeda jį palaikyti arba greičiau susigrąžinti po šarminių pH priemonių (prausiklų, valiklių, muilų ir pan.) naudojimo. Būtent ši lengvai rūgštinė terpė – tai savotiška apsauginė odos mantija, kovojanti su bakterijomis, grybeliais, teršalais. Hidrolatai labai sėkmingai padeda atstatyti ir palaikyti tinkamą odos pH, t. y. atstatyti apsauginį odos barjerą. Siekiant turėti sveiką odą, nepakanka nuplauti nešvarumus, ją drėkinti ir maitinti, taip pat būtina palaikyti įprastą sveikos odos pH.
Probleminės odos gerinimui: dėl savo augalinės kilmės hidrolatas padeda išspręsti daug odos problemų, jei to priežastys nėra vidinės. Pvz.: šalina odos sausumą ar riebumą, ramina uždegimus, iššutimus, vabzdžių įkandimus, veikia kaip antioksidantas, lėtina senėjimo procesus, gerina bendrą odos būklę, tinka kompresams, kaukėms (ramunėlių hidrolate mirkytus vatos diskelius galima uždėti ant akių ir laikyti apie 10 min. Tai padeda šalinti nuovargį, patamsėjimus ar „maišelius“ paakiuose. Taip pat hidrolatą galima maišyti su kosmetiniais moliais ir pasigaminti natūralią, naudingą, greitai paruošiamą kaukę.
Drėkinimui: užpurkšti hidrolatą ant švarios odos ir tepti kremą, aliejų. Hidrolato ir aliejaus derinys, paskleidžiamas kartu, teigiamai veikia geresnį jų pasisavinimą į odą drėkinimo tikslais. Aliejus būtina tepti ant drėgnos odos, tuomet susidaro emulsija, kuri labai lengvai susigeria į odą. Tuomet oda gauna vertingų lipidų (riebalų) ir vertingą drėgmę bei medžiagas iš augalų vandens.
Tonizavimui: užpurškus hidrolato ant odos, jo nevalyti, leisti savaime nudžiūti. Procedūrą kartoti keliskart dienoje arba kai jaučiamas tam poreikis.
Valymui, prausimui: suvilgyti odą hidrolatu bei nuvalyti aliejumi išteptu vatos tamponėliu. Tokiu būdu oda ne tik nuvaloma, bet ir vėlgi drėkinama. Hidrolatu veidą galima ir prausti. Taip pat jis kartu su aliejuotu vatos tamponėliu labai tinka švelniam kosmetikos pašalinimui. Po kosmetikos nuvalymo rekomenduojama odą nupurkšti hidrolatu, leisti jam nudžiūti, taip praturtinant odą augalinėmis medžiagomis. Galima pasigaminti patogų valiklį iškart buteliuke: 70 proc. mėgiamo hidrolato sumaišykite su 30 proc. norimo aliejaus, prieš naudojimą buteliuką suplakite ir purkškite ant odos, valykite vatos diskeliu.
Demakiažui: hidrolatai puikiai pasitarnauja odos nuvalymui nuo dekoratyviosios kosmetikos. Juo rekomenduojama nupurkšti veidą prieš pradedant valyti veidą nuo kosmetikos. Pastaroji šiuo būdu lengvai pabrinksta, lengviau nuvaloma, o oda tuo pat metu mažiau praranda savo lengvai rūgštinę įprastą terpę, t.y. lengvai rūgštinį pH. Nuvalius kosmetiką, veidą nuplovus, vėlgi rekomenduojama pakartotinai nupurkšti veido odą hidrolatu ar juo suvilgytu vatos tamponėliu. Tokiu būdu greičiau atsistato odos pH bei įsitikinama, ar veidas išties jau švarus, kas aiškiai matosi pagal vatos švarumą, bei kartu tonizuojama oda.
Gaivinimui: kadangi hidrolatus reikia laikyti ne tik tamsiai, bet ir vėsiai, jie tampa puikia atgaiva karštą vasaros dieną ar po saulės vonių. Suteikia ne tik vėsos, bet ir gaivios odos pojūtį. Tinka sušilusiai odai nuvalyti, ypač patogu kelionės metu, pakanka turėti hidrolatą ir servetėlę nusivalymui. Vėsiu hidrolatu taip pat galima nuraminti negilius buitinius apsideginimus. Gaivinti ir kvepinti pėdas.
Kosmetiniams ledukams gaminti: užšaldykite hidrolatą formelėse ledukams gaminti. Ledo kubeliais lengvai glostykite odą. Tai sutraukia poras, suteikia odai stangrumo, grūdina ją.
Plaukų priežiūrai: išplautus ir dar drėgnokus plaukus apipurkšti hidrolatu, plaukus išmasažuoti. Naudinga įtrinti plaukų galiukus. Naudoti kaip antistatiką besielektrinantiems plaukams ar formuojant šukuoseną, kai plaukams reikia drėgnumo, jie tampa paklusnesni. Hidrolatas teigiamai veikia riebalinį plaukų balansą, su laiku mažina riebalavimąsi. Taip pat hidrolatai naudojami kaip apsauginė priemonė nuo plaukų perkaitimo, t. y. naudojant plaukų tiesintuvą. Prieš tiesinimo procedūrą plaukus rekomenduojama nupurkšti hidrolatu bei leisti jiems nudžiūti.
Burnos ertmės skalavimui: hidrolatų mylėtojai labai vertiną šiuos vandenis dar ir kaip natūralius burnos skalavimo skysčių pakaitalus, kurie puikiai talkina burnos higienos gerinime ir suteikia gaivų kvapą.
Nosies landų praplovimui: grįžus namo iš masinio susibūrimo vietų, rekomenduojama išsiplauti ne tik rankas, bet ir nosies landas. Čia, kaip papildomą priemonę pakartotiniam nosies praplovimui, galima naudoti ir hidrolatą: į jau išplautas nosies landas įpurkšti hidrolato, jei reikia – pravalyti jas ausų krapštukais. Kasdien plaudami nosį, galime išvengti ne tik slogos, bet ir gripo, kitų infekcijų sukeltų ligų, nes iš oro patekę virusai negalės daugintis nosies ertmėje: jie tiesiog bus išplaunami, t. y. pašalinami. O hidrolatai sudarys nepalankią terpę jų dauginimuisi.
Po skutimosi: jautrią odą turintys vyrai labai pamėgę naudoti hidrolatus kaip priemonę po skutimosi. Ji švelni, gaivi, kvapni, teigiamai veikią odą ir „negraužia“.
Patalpų oro gaivikliui gaminti: gryni hidrolatai ar kelių mėgstamų hidrolatų mišinys labai tinka patalpoms gaivinti. Taip pat jie naudojami ir kaip bazinis skystis stipriems eterinių aliejų gaivikliams gaminti. Pvz. Imama 50 ml hidrolato, 1 v. š. spirito, po 10 lašų arbatmedžio, eukaliptų, citrinžolės eterinio aliejų, viskas sumaišoma. Prieš kiekvieną naudojimą – suplakti.
Patalynės kvepinimui: mėgstamu hidrolatu nupurkšta patalynė, o ypač pagalvė, leis labiau atsipalaiduoti, lengviau užmigti.
Natūralių kvepalų gamybai: natūralių ingredientų pagrindu gaminti kvepalai, kurių sudėtyje labai dažnai būna hidrolatai, ne tik skleidžia švelnų aromatą be aitrių, šaižių kvapų, bet ir sveikesni kvėpuoti pačiam, aplinkiniams, nedirgina kvėpavimo takų. Tai puiki alternatyva sintetiniams kvepalams. Šiuo metu labai plinta pomėgis patiems gamintis kvepalus, pasikliaunant savo intuicija, emocijomis, poreikiu.
Kosmetikos priemonių sudėčiai: vis daugiau moterų renkasi kosmetikos priemones gamintis pačios ir kaip ingredientą labai mielai naudoja hidrolatus. Kadangi hidrolatas perteikia gaminiui ne tik malonų kvapą, bet ir augalines savybes, produktas tampa ne tik maloniu, bet ir labai vertingu, naudingu.
Kvapų terapijai: aromatinių lempų, garintuvų bei pirties procedūrų mylėtojai labai pamėgę hidrolatus aromatinei terapijai. Galima garinti gryną hidrolatą arba jį praskiesti, jei kvapas per intensyvus. Puikiai tinka gaiviai atmosferai sukurti, ramina meditacijų metu, praturtina pirties procedūras, kurios gali virsti puikia inhaliacine terapija bei veikti raminančiai. Galų gale hidrolatai kvapu veikia mūsų emocijas – harmonizuoja protą, jausmus. Juk greta rūpinimosi fiziniu kūnu, būtina nepamiršti ir emocinio kūno, taip dažnai kenčiančio nuo streso ir nuovargio. Patogiai atsiloškite, užsimerkite ir apipurkškite veidą, giliai kvėpuokite ir mėgaukitės kvapais.
Koks hidrolatų galiojimo laikas?
Viskas turi galiojimo laiką, tame tarpe ir hidrolatai. Jų galiojimo laikas, žinoma, priklauso ir nuo laikymo sąlygų. Kurios visai paprastos: tamsiai, vėsiai, sandariai 😉 Ir Jūsų hidrolatas išsaugos visas savo savybes ilgą laiką. Tačiau tai nereiškia, kad hidrolato buveinė yra tik šaldytuvas… Tai ne pienas. Jį tikrai galima pasiimti su savimi į rankinuką, tikrai galima laikyti ir karščio negaunančioje vonios spintelėje, tai ypač tinka intensyviau naudojantiems. O atsargai įsigytus hidrolatus savo eilės laukti pastatykite į šaldytuvą.
Hidrolatai (dar kitaip augaliniai vandenys) – yra išties švelnios prigimties. Jie sutaryti iš 99,8% vandens (turinčio savyje augalo informaciją, savybes ir pan.) bei 0,2% eterinių aliejų. Tinkamas augalinio vandens saugojimas bei naudojimas padeda išlaikyti hidrolato savybes ilgą laiką.
Hidrolato pH stebėjimas matuokliu – padeda tiksliausiai sužinoti turimo augalinio vandens būklę bei galiojimo laiką. Augaliniai vandenys, su žemesniu nei pH 5, įprastai turi ilgesnį galiojimo laiką, su pH, aukštesniu nei 5 – trumpesnį. Norint išmatuoti hidrolato rūgščių/šarmų pusiausvyrą, galima naudoti ir pH matavimo juosteles. Tiksliau kalbant: hidrolatai su pH 5 ir žemiau – galioja 2 metus, su pH aukštesniu nei 5 – galioja 1 – 1,5 metų.
Kaip suprasti, kad hidrolatas sugedo?
Visų pirma tai vertinama pagal hidrolato kvapą bei pakitimus. Jei pajutote, kad hidrolatas įgijo kitokį nei įprastą ar net nemalonų, rūgštoką kvapą, jis sugedęs. Nebenaudokite jo. Hidrolatas taip pat nebetinkamas naudoti, jei jo spalva tapo balkšva, o konsistencija gliti ar net tirštoka, arba buteliuko dugne atsirado ryškių, iki tol nebuvusių, nuosėdų (nepainiokite jų su natūraliai kai kuriuose hidrolatuose esančiomis smulkiomis nuosėdomis ar dervomis).
Kaip išsaugoti hidrolato savybes kuo ilgiau ir jo nesugadinti?
- Laikykite hidrolatą vėsiai ir tamsiai
- Nešaldykite, nebent norite pasigaminti kosmetinius ledukus ir hidrolatą sunaudoti ledo pavidale.
- Saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių
- Laikykite augalinius vandenis tamsaus stiklo tarose
- Niekada nepalikite hidrolato taros atidarytos, į vidų patenkantis deguonis gali oksiduoti hidrolatą ir jis greičiau praras savo savybes.
Na, o jei visgi jūsų hidrolatas dėl kažkurios priežasties sugedo – neišpilkite lauk! Paliekite juo augalus, jie mielai „susiurbs” tokį augalinį vandenį ir atsidėkos savo sveiku grožiu 🙂
Kaip pasirinkti tinkamą hidrolatą?
Riebiai odai, linkusiai į aknę: kraujažolių, šalavijų, petražolių,
vingiorykščių, asiūklis, šeivamedis, medetka;
Raustančiai, su išsiplėtusiais kapiliarais: raudonėlis, lauk. morkos, gauromedis, r. dobilai;
Visiems odos tipams: liepų, melisos, rožės, ramunėlės, bijūnai, levandos,
agurklė, šaltmėtrė, bazilikas, kanapė;
Vaikams: ramunėlės, medetkos,
levandos, mėtos;
Vyrams po skutimosi: šalavijas, bazilikas, medetka;
Plaukams: asiūklis, rugiagėlė,
liepų, kanapė.